Almanya göç yasasını değiştirerek nitelikli iş gücüne kapı açıyor.

Almanya’ya nitelikli iş gücü göçünü kolaylaştırmayı hedefleyen yasa tasarısı Federal Meclis’te kabul edildi. Almanya Göç Yasası, Almanya’nın ihtiyacı olan nitelikli iş gücünü, ülke dışından göç yoluyla sağlamayı kolaylaştıracak hale getirildi.

Angela Merkel başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin hazırladığı Almanya Göç Yasası paketini görüşen meclis, yapılan oylamada, Almanya’ya nitelikli iş gücünün gelmesini kolaylaştıran yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etti. 

Yeni yasal düzenleme ile Alman ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının öncelikli olarak istihdam edilmesi şartı kaldırıldı.

Parlamentoda oy çokluğuyla kabuledilen göç yasasıyla Almanya’nın kapıları artık Avrupa Birliği’nde yaşamayan ve meslek eğitimi diplomasına sahip nitelikli işçilere de açılacak.

Başbakan Angela Merkel başkanlığındaki Hıristiyan Birlik Partileri/Sosyal Demokrat Parti koalisyon hükümeti 20 yıldır yapılan tartışmalara son noktayı koydu. Tam ismiyle “Nitelikli İş Gücü Göç Yasası” ile Almanya’nın bir göç ülkesi olduğunu teyit edilmiş oldu. İlgili yasa haziranın son haftasında Eyalet Temsilciler Meclisi’nde de onaylanarak kanunlaşacak.

Almanya olarak yurtdışından kalifiye insanlara ihtiyacımız var. Ekonomimiz de bu gereksimi ortaya koyuyor. Birçok alanda işçi açığını kapatmak için tamamladığımız yasa önemli bir adım. Gelenlerin kolay oturum alabilmeleri sağlanacak.

“Almanya’nın kalifiye insanlar için bir cazibe merkezi olabilmesi için bu yasayla gerekli adımları da attık. Oturum almadaki zorlukların aşılması için ilgili dairelerle görüştük. Aile birleşiminde de hızlı adımların atılması için gerekeni yapacağız.”

İçişleri Bakanı Seehofer

Almanya Göç Yasasındaki bu yeni düzenlemeler ile birlikte ülkeye yılda 25 bin kalifiye eleman gelmesi bekleniyor.

Bilgi teknolojisi alanında mesleki tecrübeye sahip, yıllık en az 50 bin euro brüt gelir beklentisi olanların öğrenimlerini tamamladıklarına dair resmi belge veya diploma ibraz etme şartı kaldırıldı. 

Yeni yasal düzenleme ile her iş alanında nitelikli iş gücü göçüne izin verilecek. Daha önceki yasal düzenlemeler sadece eleman sıkıntısı çekilen mesleklerde nitelikli iş gücü göçüne olanak sağlıyordu.

Alman Çalışma Bakanı Heil, Nitelikli iş gücü açığının ekonomiye yılda zararı 100 milyar € olduğunu ve bugün işçi açığının 1,4 milyona ulaştığını söyledi.

Almanya’da 2035 yılına kadar dijitalleşmeyle 3,3 milyon yeni çalışan ihtiyacı oluşacak. Kalifiye eleman yetiştirilmesine yönelik mesleki ilerletme kurslarına 33 milyar € aktarılması öngörülüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*