AlphaGo! Binlerce yıllık geleneğe galip gelen yapay zeka!

Yapay zekanın insanla en önemli karşılaşmalarından birisi Deep Blue isimli süper bilgisayarın dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov ile yaptığı satranç maçıdır. Bu alışılmadık ikili arasında 11 Mayıs 1997’de gerçekleşen satranç maçının, Kasparov’un yenilgisiyle sonuçlanması bu olayı hafızalarımıza kazımıştır. Bu önemli karşılaşmadan yaklaşık 19 yıl sonra, Mart 2016’da Deep Mind firmasının yapay zeka yazılımı AlphaGo, dünya çapında 200 milyon kişinin izlediği Seul’de yapılan Go turnuvasında 18 kez dünya şampiyonluğu bulunan Lee Sedol’u 4-1 yenerek tarihe geçti.

Yapay zeka bu sefer de, satrançtan daha karmaşık ve Uzak Doğuda binlerce yıllık geçmişi olan Go oyununda, galip gelmişti. Yapay zeka çalışmalarında Go’nun tercih edilme sebebi, yapılabilecek hamle sayısı bakımından, dünyadaki toplam atom sayısının katları büyüklüğünde olması. Go en kompleks strateji oyunu olarak kabul ediliyor. Bir bilgisayarın bu kadar komplike bir oyunda, insanı yenmesi yapay zeka çalışmalarında erişilen önemli bir aşamayı gösteriyor.

AlphaGo ve Hızlı Gelişimi

Google‘ın ana firması Alphabet’in 2014 yılında satın aldığı yapay zeka şirketi DeepMind, Lee’yi yenen yazılımın gelişmiş versiyonu olan AlphaGo Master ile 2017’de 60 en üst düzey Go oyuncusunu ve Çinli şampiyon oyuncu Ke Jie‘yi yenmeyi başardı.

Şirket Ekim 2017’de duyurduğu AlphaGo Zero ile yapay zekada yeni bir seviyeye ulaştığını bilimsel bir makale ile açıkladı. AlphaGo Zero öğrenmek için artık insanların oynadığı oyunları kullanmıyordu. Bunun yerine kendine karşı oynadığı oyunlarla edindiği tecrübeleri kullanarak, çok kısa sürede eski versiyonlarının seviyesine çıkarak, onları yenecek duruma gelmekteydi.

DeepMind, yapay zeka çalışmalarında ulaştıkları son noktayı Aralık 2018’de yayınladıkları bir makale ile duyurdu. Yeni versiyonun adı AlphaZero olmuştu. Kendi kendine oynayarak öğrenme yeteneği ile program Satranç, Go ve Shogi (Japon satrancı) oyunlarında çok kısa sürede master düzeye çıkıyordu.

AlphaZero’yu klasik yapay zeka çözümlerinden ayıran en önemli özellik, üç farklı sofistike oyun için sadece basit kurallar üzerinden kendisini geliştirerek farklı çözümlere ulaşabilmesidir. AlphaZero’nun yapay zeka’nın günlük hayatın farklı ve öngörülemeyen karmaşık sorunları ile baş edebilmesi için iyi bir başlangıç yaptığı söylenebilecektir.

AlphaGo’nun 2017 yılında dünyanın en iyi Go oyuncusu Çin’li Lee Sedol’u yenmesi film haline getirildi.

Yapay zekanın geldiği noktayı insanlığa kanıtlama hikayesi olan bu filmi herkese tavsiye ediyoruz. Yayınlandığı 2017’de bir çok film festivalinden de ödül alan AlphaGo belgeseli yapay zekayı anlama yolculuğuna çıkmayı düşünenler için iyi bir başlangıç olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*