Alışveriş sepetinizde hiç ürün yok.
10 Mayıs 2018 Perşembe

Ekran kartı, Anakart ve İşlemci Fiyatları Yükselecek

Kripto para piyasasının 2018 yılını inişli çıkışlı geçirmesi, madencileri de bu işten soğuttu.Kazanç elde edemeyen madencilerin ilgisi azalında anakart ve ekran kartı stokları üreticilerin elinde kaldı. Sektörü zor günler beklerken Anakart, işlemci ve ekran kartı fiyatlarındaki artışın son kullanıcıları etkilemesinden endişe ediliyor.

DigiTimes'de kaynaklarına göre anakart ve ekran kartı üreticilerini zor bir dönem bekliyor. Yatırımcıyı hayal kırıklığına uğratan kripto para madenciliği, üretici firmalarında zor durumda kalmasına neden oldu.

Önde gelen ekran kartı üreticilerinden Nvidia madencilik için ürettiği yongaların satılamadığı ve elde kaldığı ifade ediliyor. Asus ve Gigabyte gibi üreticiler de oldukça sıkıntılı günler yaşıyor. Elde kalan anakartları satmanın yolları aranırken gelecek yılın ortalarına kadar karı dengeleyebilmek için fiyatlarda artış olacağı ifade ediliyor. Nvidia da aynı şekilde ekran kartlarında fiyat artışı planlıyor.

Piyasanın güçlü firmalarından Intelde ise 14nm konusunda yaşanan üretim sıkıntısı çözülebilmiş değil. Intel de önümüzde ki aylarda fiyatları artırmak niyetinde.

 

Kaynak :https://www.techpowerup.com/249756/bad-times-for-motherboard-and-gpu-makers-oversupply-and-high-prices-in-1h19