Güvenli VPN alternatifi: Digital Ocean & Outline Kişisel VPN Kurulumu

Neden VPN

Güvenli VPN konusu bir çok teknik ayrıntı içermektedir. Bu makalede giriş seviyesinde bilgi verilerek, yazının ilerleyen kısımlarında doğrudan kişisel VPN sunucusunun nasıl kurulacağı anlatılacaktır.

Her internete erişen cihazın İnternet Servis Sağlayıcı (Türk Telekom, Superonline vb.) tarafından atanan bir IP’si mevcuttur. Bu IP üzerinden yapılan çıkışlar saat ve tarih bazında tutulmaktadır. Yani hangi kullanıcının hangi sitelere eriştiği bilgisi anlık olarak kayıt edilmektedir.

Ayrıca bazı baskıcı hükumetler internet servis sağlayıcıları vasıtası ile bir çok siteye erişimi engellemektedir.

Güvenli VPN kullanmak bu problemleri çözmekte ve güvenli bir bağlantı kurulmasını sağlamaktadır.

Türkiye’de aktif olmayan Paypal gibi sistemlere, yurt dışından bir şekilde elde ettiğiniz hesaplara Türkiye’den (Türkiye’ye tahsisli IP) girmek istediğinizde, hesabınızın kapatılması ihtimali oluşmaktadır. VPN bu konuda da alternatif bir çözüm olmaktadır.

Güvenli VPN Nedir?

Siz bilgisayarınızdan herhangi bir siteye bağlantı yaptığınızda, örnek olarak Amazon’a erişmek istediğinizde internet servis sağlayıcınızı size atadığı IP adresinizle o siteye erişirsiniz.

Bu durumda;

  • Türkiye’de ki servis sağlayıcınız sizin www.amazon.com adresine girdiğinizin kaydını tutar, bu adres https://www.wikipedia.org/ gibi bir adres ise erişiminizi yasaklar.
  • Amazon sizin IP’nizin Türkiye lokasyonlu olduğunu algılar.

Eğer bir VPN kullanırsanız siz hangi siteye erişim sağlarsanız sağlayın sizin bilgisayarınızdan sadece VPN sunucunuza erişim sağlayacaksınız ve Internet Servis Sağlayıcı kayıtlarında da sadece VPN sunucunuza erişim sağladığınızın kaydı tutulacak. Aynı şekilde Amazon sitesine VPN’le eriştiğinizde, VPN sunucunuzun bulunduğu konum ve IP adresi verisi iletilecek. Yani sizin Türkiye’den eriştiğiniz anlaşılmayacak.

Neden Kişisel VPN?

Piyasada ücretli ve ücretsiz bir çok VPN sunucusu bulunmaktadır. Bu sunucular ortak erişime açık olduğu için çoğu zaman güvensizdir. Ayrıca atanan IP’leri bir çok kişinin kullanması nedeniyle, Paypal gibi siteler ortak VPN sunucularını tespit edebilmekte ve VPN’le bağlantılara sıcak bakmamaktadır. Bu durumda kendinize ait bir VPN sunucusu IP’si edinmeniz gerekmektedir.


Kişisel VPN Sunucusunun Kurulumu

Öncelikli olarak ABD lokasyonlu bir VPS sunucuya ihtiyacımız var. Bunun için en uygun VPS sağlayıcı olan Digitalocean firmasını kullanacağız.

İngilizce uzun hali Virtual Private Server ve Türkçe manası ile ‘Sanal Özel Sunucu’ olan bu sistem birden fazla sanal sunucu sağlanan bir noktada, her kullanıcıya özgür bir biçimde çalışma olanağı tanır. Bu andan itibaren artık her sanal sunucunun kendisine ait olan kapasitesi, kontrol paneli ya da işletim sistemi bulunur. Paylaşım yapılan sunuculara erişim kısıtlanmaktadır.

Digitalocean’dan aylık 5$ vererek kendinize ait bir VPS sunucunuz olabilir.

Aşağıdaki referans linki ile kayıt olursanız 60 gün süreli 100$ ÜCRETSİZ KULLANIM HAKKINA sahip olacaksınız.


Ücretsiz Hesap İçin Referans Linki www.digitalocean.com

Kayıt olurken kredi kartı bilgileriniz isteyecek ve 0,1$ sembolik bir kesinti yapılacak. Bankanızın sanal kartı ile kayıt olabilirsiniz. Kredi kartı bilgilerinizi girmenizde bir sıkıntı yoktur. Digital Ocean, Amazon vb. gibi güvenli bir firmadır. 

Hesabınız açıldıktan sonra bir proje oluşturup herhangi bir isim verebilirsiniz. Sağ üst köşede size tanımlanan 100$’ı görebilirsiniz. Meraklıları için hatırlatma, 60 gün boyunca bu tutar kadar istediğiniz sunucuyu kurabilir ve deneyebilirsiniz.

Digital Ocean’da ki işlemlerimiz bu kadar.
Şimdi geldik sunucumuz üzerinde çalışacak VPN yazılımına. Bunun için Google’nin kurduğu Jigsaw ekibinin Outline programını kullanacağız. Bu program sayesinde hiç bir linux komutu bilmeden sunucu üzerine kolaylıkla bir VPN kuruyorsunuz.
Bunun için öncelikle Outline Manager’ı indirmemiz gerekiyor. Outline Manager sayesinde, sadece bilgisayarınıza değil, internete bağlı tüm cihazlarınıza Outline VPN kurabileceksiniz.. Outline Manager’ı indirmek için Jigsaw’ın hazırladığı web sitesine gidin.

Outline Manager’ın  kurduktan sonra kişisel VPN’inizi hangi platforma kuracağınızı seçeceğiniz bir ekran çıkacak.
Sunucumuzu Digital Ocean‘e kurduğumuz için bununla devam edeceğiz. İsteyen VPN kurulumunu Google Cloud Platform veya Amazon Web Services’de de yapabilir.

DigitalOcean yazan bölümden (setup) Create Server’e bastığımızda, DigitalOcean’a kayıt olurken kullandığımız kullanıcı adı ve şifresi ile tarayıcınız üzerinden giriş yapmanızı isteyecek. 5$’lık bir seçenek çıkabilir, referans linki ile kayıt olduğunuz için bu ücreti ödemeyeceksiniz.

Bu kısımda sunucumuzun hangi lokasyonda olmasını istiyorsak onu seçiyoruz. Paypal ABD hesabı için ülke olarak San Francisco veya New York’u seçin ve kurulum işlemine başlayın. 


DigitalOcean tarafında sunucunuzun kurulmakta olduğunu görebilirsiniz.

Kurulum işlemini DigitalOcean web sitesinden hem de Outline Manager üzerinden takip edebilirsiniz. Çok kısa bir sürede kurulum işlemi tamamlanacak.

Outline kurulumu bittiğinde Digital Ocean hesabınızda IP atanmış bir sunucu olacak.

Şimdi bu sunucu üzerinden bilgisayardan erişim sağlamamız için gerekli ayarları yapacağız. Bilgisayarınızda ki Outline Manager ekranında ki My access key yazan kısımda ki ekran simgesine tıklıyoruz. Outline Client uygulamasını indirmeniz ve yüklemeniz için aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz ve akabinde Client uygulaması yüklenecek.

Kurulum tamamlandıktan sonra kopyalanandır key (Erişim Anahtarı) otomatik olarak kayıt edilecek.
Sunucu eklendikten sonra bağlantımızı yapabiliriz.
Ekranda bağlandı yazısı sonrası şimdi test yapacağız.

https://www.iplocation.net/ sitesine girdiğimizde yukarıda ki gibi bağlantımızın ABD’den olduğunu (Yada siz hangi sunucu konumunu seçtiyseniz) teyit ediyoruz. 

Eğer başka bir bilgisayar veya Cep telefonu üzerinden de bağlantı kurmak istiyorsanız o cihazlara da  Outline uygulamasını indirerek çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.  Outline Manager ekranında ki Add New Key’i tıklayarak istediğiniz cihaz sayısı kadar yeni key oluşturabilirsiniz. 
İnternette güvenli ve gizli bir şekilde gezinebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*