Dikey Video Sendromu – Vertical Video Syndrome

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte cep telefonları ile kaliteli videolar çekilip internet ortamında yayınlanması yepyeni tartışmaların önünü açtı. Bir kısım insanlar dikey video çekip bunu internet ortamına yüklerken, diğer grup ise dikey videoya savaş açmış durumda.

Biz yatay mimari mi dikey mimari mi tartışa duralım, dünya gündemi farklı boyutlarda şekilleniyor. Dünyanın yeterince problemi yokmuş gibi internet dünyasında bir de Dikey Video Sendromu (Vertical Video Syndrome) sorunu konuşuluyor.

Mobil cihazların en çok bakılan ekranlar olmaya başlamasıyla birlikte insanların teknolojiyi kullanım alışkanlıkları da yeniden şekilleniyor. 

Dertsiz başımıza dert açan dikey video çekme merakımız

Cep telefonlarının dikey fotoğraf ile birlikte dikey video çekmesine izin vermesi, beklenmeyen sorunları da beraberinde getirdi. Cep telefonunda izlediğimizde gayet hoş gelen görüntüleri başka ortamlara aktardığımızda “keşke yatay çekseymişim” dedirten durum sizin de başınıza geliyordur. Bu sorun en dramatik şekliyle cep telefonundaki görüntüyü tamamen farklı formattaki televizyon ekranına aktardığımızda ortaya çıkıyor. Ekranın yanlarında oluşan büyük boşluklar, seyreden de orada ne oluyor sorususunu sorduruyor.

Ülkemizde de en çok karşılaşılan sorunlardan biri de cep telefonu ile çekilen ve haber değeri taşıyan videoların TV’de yayınlanması sırasında rahatsızlık verecek derece de kötü görüntülerin oluşması. Haberci refleksi ile her olayı görüntülemekten zevk alan bir toplum olmamıza karşın, telefonu sarsmadan tutmayı ve yatay görüntü almayı beceremiyoruz.

Aslında sorunun temelinde teknolojinin, sosyolojik ve psikolojik gelişimimizin ötesinde ilerlemesi yatıyor. Bilimsel ilerlemenin mental olarak insan topluluklarında kabul görmesi ve hayatlarımızı yeni formatlara çevirmesi bazen beklenenden çok daha yavaş yada dar kapsamlı olabiliyor. Oysa ticarileşen teknoloji, toplumun her kesimine ileri seviye araçları pazarlama konusunda son derece hızlı ve mahir görünüyor. Bu durum biraz da son model spor bir araba ile küçük bir köyün dar sokaklarında son hızla ilerlemeye çalışmaya benziyor.

Konuya mizahi bir yolla ele alan popüler YouTube kanalı Glove And Boots vaktiyle harika bir video skeç hazırlamış. Bu video eski de olsa Türkçe alt yazılısı Türkiye’de sosyal medya üzerinde yeniden gündem oldu. Biz de bu videoyu sizinle paylaşmak istedik.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*