E-ticaret, 2018’de Avusturya’da 7,2 milyar Euro değerine ulaştı.

E-ticaretin toplam ticaret içinden aldığı pay her geçen gün artmakta. Özellikle ABD’de yüksek oranlara ulaşan bu pay, Batılı ülkeler başta olmak üzere, bütün dünyada artış göstermektedir. Avusturya, Almanya, Fransa, İngiltere gibi büyük Avrupa ülkelerine göre daha geri de kalsa da, yükselen e-ticaret rakamları ile dikkat çekmektedir.

E-ticaret hacmi Avusturya’da 2018 yılında 7,2 milyar Euro olarak gerçekleşti. Bu miktarın 2019 yılında 7,8 milyar Euro olması bekleniyor. 2020’de toplam gelirlerin %9,2 artması öngörülüyor. Kişi başına ortalama yıllık harcamanın ise 1150 Euro civarına ulaşacağı ifade ediliyor.

Avusturya KOBİ Araştırma Enstitüsü’nün ( pdf ) yapmış olduğu ankete göre, 16-74 yaş arasındaki Avusturyalıların %88’i internet kullanıyor. Bu kişilerin %60’ı ise çevrimiçi ürün ve hizmet alıyor.

Avusturya’da e-ticaret için popüler ürün kategorileri

Avusturya’daki en popüler ürün kategorisini hala giyim ve spor ürünleri oluşturmaktadır. Avusturyalıların yüzde 41’i bu kategorideki ürünleri yılda en az bir kez çevrimiçi satın almaktadır. Kitaplar ve dergiler ikinci sıradadır.

E-ticaretin Avusturya gibi nispeten küçük pazarlarda bile önemli fırsatlar barındırdığı aşikar. Asıl şaşırtıcı rakam ise E-ticaret’te 2018’de harcanan paranın 3,3 milyar Eurosunun yerel şirketlere giderken, büyük çoğunluğunun yabancı perakendeciler üzerinden harcanmış olmasıdır. Globalleşen dünyada büyük şirketlerin Avusturya gibi gelişmiş bir ülkede bile yerel pazarı domine edecek güçte olması, günümüzde dünya genelinde yerel şirketlerin ne kadar zayıf durumda olduklarına iyi bir örnek teşkil etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*