Protonmail: Gizliliğe ve güvenliğe önem verenler için 1 Numaralı Tercih

Gönderdiğiniz mailleri gizli tutmanın en kolay yolu uçtan uca şifreli bir eposta servisi kullanmaktır. Dünyada en çok kullanılan mail servisi Hotmail ve Gmail maalesef uçtan uca şifreli değildir. Protonmail ise güvenli eposta için iyi bir alternatif sunuyor.

En çok kullanılan eposta servisleri güvenliğe neden önem vermezler?

Aslında teknik olarak şifreli haberleşmeyi çok rahat bir şekilde halledebilecek Gmail, Hotmail gibi şirketler, bir takım gerekçelerden dolayı bunu yapmak istemezler.

Özellikle Gmail’in eposta içeriğine göre kullanıcılara reklam gösterdiği bir gerçektir ve buradan ciddi gelir elde edilmektedir. İkinci olarak da büyük devletler bu iletileri denetlemek isterler. Dünya üzerinde şifresiz gönderilen her iletinin anahtar kelimeye göre tarandığı da bilinen bir gerçektir.

İsviçre merkezli olan şirket uçtan uca şifreleme ile korunan e-posta hizmetiyle gizliliğe önem verenlerin tercihi olmayı başardı. CERN Araştırma Enstitüsünde görevli bir grup araştırmacı tarafından 2013 yılında kurulan ProtonMail, “sıfır bilgi” adı verilen bir sistem sayesinde istemci (tarayıcı, uygulama) tarafında şifreleme yapıyor ve böylelikle mesajlar henüz sunuculara ulaşmadan önce şifrelenmiş oluyor. Gmail ve Hotmail’de bu şifreleme sunucu üzerinde yapıldığı için, verileriniz devlete gitmese bile Google ve Microsoft’un elinde kalmış oluyor. 

ProtonMail’in Özellikleri

Uçtan uca şifreleme: Tüm e-postalarda uçtan uca şifreleme ile güvenlik sağlanıyor. Dolayısıyla şifreli e-postalar üçüncü taraflarla paylaşılamıyor.

Açık kaynak: Protonmail kodu açık kaynaklı ve kişisel kullanıcı hesapları ücretsiz olarak sunuluyor.

Anonim e-posta: Hesaba bağlanırken herhangi bir IP günlüğü kaydı tutulmadığı gibi, telefon numarası da talep edilmiyor.

Kolay kullanım ve yalın tasarım: Her aygıt üzerinden erişim sağlanabiliyor. İsterseniz cep telefonunuza uygulamasını indirerek isterseniz tarayıcı üzerinden kullanılabiliyor. Gelen kutusu oldukça sade. Okuma, düzenleme ve gönderme işlemlerinin hızlı yapılabilmesine odaklanılmış ve eposta göndermenin ön planda tutulması sağlanmış

Reklam yok: Gmail’deki gibi yazışmanızla ilgili herhangi bir reklam gösterimi bulunmuyor.

Şifrelenmiş e-posta: Protonmail kullanıcısı olmayan kişiler için özel bir parola belirleyerek bu parola sayesinde karşı tarafın içeriği görebilmesi sağlanabiliyor. Bu zorunlu değil ancak güvenliği arttırıcı bir unsur.

İsviçre gizliliği ve güvenlik: Güvenlik denilince çakısı gibi Ülkenin veri güvenliği ve tarafsızlık politikasına güveniyorsanız hiçbir sorun yok. Tüm sunucular İsviçre’de yerin 1000 metre altında tutuluyor ve İsviçre yasaları veri güvenliğine önem veriyor.

Neden ProtonMail Kullanmalı?

Google her hareketimizi kayıt altına alıyor. IP adresi, aramalarınız, okuduğunuz e-posta, ziyaret ettiğimiz sayfalar, coğrafi konum ve dahası. IP adresleri dahil Protonmail herhangi bir kayıt tutmamaktadır.

Google daha ileri giderek gmail kullanarak diğer sitelerde yaptığınız alışverişlerin faturalarını analiz ederek bir liste oluşturuyor. Çoğu kullanıcının haberi bile olmayan bu listeye “Satınalma İşlemleri Sayfasından” ulaşabiliyorsunuz.

https://www.businessinsider.com/google-gmail-purchasing-history-list-what-you-buy-2019-5

Gmail’den fark olarak Protonmail, veri güvenliği konusunda hassas olan İsviçre ve Avrupa kanunlarına tabidir.

Protonmail ve Gmail amaçları birbirinden tamamen farklı. Gmail sizin hakkınızda bilgi toplayarak, size yönelik reklam ağına dahil ediyor. Protonmail ise dijital hayatta demokrasiyi ve gizlilik haklarını korumayı amaç ediniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*