Google güvenlik ve gizlilik konusunda baskıları azaltmak istiyor. Google, konum geçmişini ve web etkinliğini otomatik silmek için izin verecek.

Kullandığımız cep telefonu işletim sistemleri (OS) bizim izin verip vermediğimize dikkate almadan çok fazla kişisel veriyi topluyor. Bu firmaların başında ise güvenliğe ve gizliliğe ne kadar önem verdiğini bilemediğimiz Google geliyor. Özellikle AB’nin yoğun baskısıyla Google güvenlik ve gizlilik konusunda yeni adımlar atmaya başladı.

Günümüzde cep telefonu kullanıcılarının büyük çoğunluğu cihazlarında hangi işletim sisteminin çalıştığını bilmiyor. Yada telefon markasını işletim sistemi üreticisi olarak görüyor. Nokia’nın cep telefonu pazarında lider olduğu bir dönemde, Google cep telefonu cihaz üreticileri için tamamen ücretsiz bir işletim sistemi sunuyor. Bu işletim sistemi, Nokia gibi bir devin batmasına sebep olurken, bugün cep telefonlarının %80’inde kullanılıyor. Samsung, Xiaomi, LG gibi devler sadece cihaz üretirken işletim sistemi olarak Google’nin bedava sunduğu Android kullanılıyor.

Bugün kullanılan cep telefonlarının %80’i Google’nin Android işletim sistemini kullanıyor. Google bu yazılımı bedava sunuyor gibi görünse de dünyada bedelsiz hiç bir şeyin olmayacağını da kanıtlıyor. Bedelsiz sunduğu bu yazılım karşılığında, bedeli Milyarlarca dolar eden kişisel verileri (Big Data) toplayarak bu veriyi istediği gibi kullanabiliyor. Google güvenlik i

Gerek AB gerekse ABD’nin “kişisel veri güvenliği ve gizliliği” konusunda ki baskıları sonucu Google şirin görünmek için bazı düzenlemeler yapıyor. Bu düzenlemelerden birisi de konum geçmişi ve web etkinliğinin belirleyeceğimiz belli periyotlarda silinmesine olanak sağlaması. (Teknomode Not: Bir kere internete sızan bir veri teorik olarak asla silinmez)

Google Güvenlik ve Gizlilik için izlenme tercihlerinizi üç veya 18 aylık periyotlar halinde silmek üzere ayarlama imkanı sunacak.

Bu otomatik silme özelliğinizi açtığınızda 18 aydan eski verilerinizde silinecek. Bu özellik önümüzde ki bir kaç hafta içinde global olarak etkinleştirilecek.

Bizim tavsiyemiz ise geriye dönük kaydedilen verileri silmeniz yerine baştan cihazınızın veri toplama özelliklerini kısıtlayarak minimum veri gönderecek şekilde ayarlamanızdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*