İnternet Sorunu olarak İnternet Kesintisi veya İnternet Yavaşlatmalarına karşı nasıl önlem alınır?

İnternet sorunu yaşıyorsanız, hemen teknik problemler olduğunu düşünmeyin. Dünya genelinde azımsanmayacak sayıda hükümet, vatandaşlarının bir biriyle iletişime geçmesini veya doğru habere erişmelerini engellemeye çalışıyor. En kolay yöntem olarak da internet erişiminin yavaşlatılması, tamamen erişimin engellemesi veya bir takım sitelere erişimin kısıtlanması şeklinde metotlar uygulanmaktadır.

İnternet yavaşlatıldığında veya sosyal medyaya erişim engellendiğinde, İnternet sorunu nasıl çözülür?

İnternet sorunu yapay olarak yaratılmış olabilir. Bandwidth throttling (bant genişliğini daraltma) yöntemi ile özellikle sosyal medyaya giden portlar daraltılır. Örnek vermek gerekirse, sosyal medyaya giden 6 şeritli yol var iken bunun tek şerite düşürüldüğünü düşünün.

Bant genişliği azaltma, bir İnternet servis sağlayıcısının İnternet servisini kasıtlı olarak yavaşlatması veya hızlandırmasıdır. Ağ trafiğini düzenlemek ve bant genişliği sıkışıklığını en aza indirmek için iletişim ağlarında kullanılan reaktif bir önlemdir

Wikipedia (İngilizce) (Bu site erişime kapalı olduğu için normal yollardan erişemeyeceksiniz 🙂 )

Bu tür durumla karşılaşdığınızda en iyi çözüm VPN gibi dursa da, bir takım VPN sitelerine erişim de yasaklanırsa, bu çözüm de işe yaramayacaktır.

Peki hangi VPN şirketlerini kullanabilir ve güvenebilirsiniz?

Ülkeler tarafından mahkeme emri iletildiğinde dahi hiçbir bilgi vermeyen VPN şirketleri:

Sadece mail adresini paylaşan VPN Şirketleri:

Kullanmak istediğiniz VPN şirketinin mutlaka ana sayfasından erişim sağlayın. Güvenilir VPN ürünlerini taklit eden birçok sahte VPN sitesi ve uygulaması bulunmaktadır.

Bir diğer önlem de DNS değiştirmek. İşte güvenebileceğiniz DNS adresleri.

Open DNS: 
208.67.222.222
208.67.220.220

Norton DNS:
198.153.192.1
198.153.194.1

Comodo Secure DNS:
8.26.56.26
8.20.247.20

Safe DNS:
195.46.39.39
195.46.39.40

Cloudflare's:
1.1.1.1
İnternet Hızınızı Arttıran ve Güvenlik Sağlayan Yeni DNS: Cloudflare 1.1.1.1

İnternetin tamamen erişime kapatıldığı durumlar da dar bir bölgede haberleşmeyi sağlayan Firechat uygulaması kullanılabilir.

FireChat, akıllı telefonların Bluetooth, Wi-Fi veya Apple Multipeer Connectivity Framework üzerinden İnternet üzerinden bir ağa bağlanmadan iletişim sağlamak için kablosuz ağ bağlantılarını kullanan, Open Garden tarafından geliştirilen tescilli bir mobil uygulamadır. 

Wikipedia (İngilizce)

Firechat uygulaması her telefonu baz istasyonu olarak kullanıyor ve kullanıcı sayısı artıkça iletişim ağı genişliyor. Özellikle bir afet durumunda tüm ağ şebekesinin çökmesi halinde bile iletişim sağlayabilecek bir uygulama.

Bunların hiç biri ile uğraşamam diyorsanız Tor ağına bağlanarak iletişim ve gizliliği sağlayabilirsiniz.

Tor ağına bağlanmak için cep telefonunuzda Orbot uygulamasını, tarayıcı olarak da Orweb (Orweb Projesi Orfox olarak devam ediyor) kullanabilirsiniz.

3 yorum

    • Orweb (yeni adı ile Orfox) ve Tor Projesi ayrı bir yazının konusu. Bazı Servis sağlayıcılar Tor ağına bağlantıya izin vermiyor. Orfox’la her türlü kısıtlamada erişim sağlamaya yönelik bir yazı yazabiliriz. İlginize teşekkür ederiz.

      • Dönüşünüz için ben teşekkür ederim hocam.Şundan aklımdaydı bu konu siyasi olaylar yüzünden Allah göstermesin ileriki zamanlarda olaylar çıksa ülkemizde komple kesilse internet aramızda nasıl iletişim kurabiliriz diye düşünüyordum sizin konunuz güzel geldi üzerine.Tekrar teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*