Kuantum bilgisayarlar tüm şifreleri kıracak! Cloudflare güvenli şifreleme için çalışma yapıyor.

Bilgisayar ve diğer elektronik cihazlarımızın daha hızlı olmasını isteriz. Mevcut mimari ile ulaşılabilen hızlar, büyük yol katedilsede sınırlı kalıyor. Bilim insanlarının Kuantum Bilgisayarlar üzerinde ki çalışmaları ise yeni bir dönemin habercisi görünüyor.

Kuantum Bilgisayarlar Nedir?

Klasik bilgisayarlarda bilgi bitlerle temsil edilirken, kuantum bilgisayarlar, bilgisayar bellek birimi için kuantum bitlerini yani kübitleri kullanır. Kübitler iki durumlu kuantum mekaniği sisteminden oluşmaktadır.

Kuantum bilgisayarları, klasik bilgisayarların aksine 0 ve 1’in yanısıra aradaki diğer tüm olasılıkları da değerlendirerek, aynı anda işlem yapmaktadır. Bu yüzden Kuantum Bilgisayarlar, hem hız bakımından hem de veri depolama bakımından diğer bilgisayarlardan daha üstün özelliklere sahiptir. Bununla birlikte atom ve atom altı parçacıkların çevresiyle etkileşme özelliği göz önüne alındığında bilginin depolanmasında sıkıntılar oluşmaktadır. Buna decoherence olayı da denmektedir. ( Decoherence: kuantum bileşenleri arasında uyumun kaybolması.)
Hızlarını karşılaştırdığımızda ise 64 q-bit’lik bir kuantum bilgisayar, süper hızla çalışan 2^64 klasik bilgisayara eş değerdir. Sanırız bu karşılaştırma bu bilgisayarların hızı konusunda bir fikir vermektedir.

Teorikte olasılık hesabı ile kırılamayacak şifre bulunmamaktadır. Ancak bugün kullanılan şifreleme sistemi, çok basamaklı olasılıkların günümüz teknolojisi ile kırılmasına hem bilgisayarların gücünün hem de zamanın yetmeyeceği gerçeğine dayanmaktadır.

Günümüz şifreleme sistemi 128 Bit Şifreleme (128-bit Encryption), toplamda 128 bit’lik anahtarların kullanılmasıyla veri veya dosyaların şifrelenmesi ya da deşifre edilmesi temeline dayanan, modern bir şifreleme yöntemidir. 128 Bit Şifreleme metodu günümüzün modern şifreleme algoritmalarından biri olarak kabul görmekte olup, internet ve telekominikasyon dünyasında standart olarak kabul görmektedir.

128-bit şifreleme ile kilitlenen bir verinin deşifre edilmesi için gerekli çözüm anahtarının olmaması halinde denenmesi gereken 3,400,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000 şifre kombinasyonu söz konusudur. Günümüzün en güçlü bilgisayarları bile bu kadar şifre denemesini kısa sürede yapacak güce sahip değildir. 

https://wmaraci.com/nedir/128-bit-sifre

Kuantum Bilgisayarda ki gelişmeler göz önüne alınırsa, bu bilgisayarların hızı bugün yapılamayan bir çok şeyi mümkün kılacaktır. Bir Kuantum Bilgisayarı ile kredi kartı bilgilerini çalmaya gerek kalmadan şifreler çok kısa sürede çözülebilecektir. Bu durumda en güvenli bankacılık işlemlerinin kapıları sonuna kadar açılmış olacaktır.

İnternet altyapı şirketi Cloudflare, günümüzün güvenlik önlemlerini genişletecek yeni “kuantum sonrası” algoritmaların ortaya çıkması için çaba harcıyor.

Cloudflare, Google Chrome ile ortaklaşa yeni şifreleme teknolojilerini test etmeye başladı . Ayrıca, CIRCL adlı açık kaynaklı bir yazılım paketi yayınlayarak, 3. kişilerin kuantum sonrası şifreleme sürecini değerlendirmesini sağladı.

Bu çalışma henüz mevcut şifrelemeler için bir düzeltme sağlamasa da gizlilik ve e-ticaret güvenliği gibi konularda geleceğe yönelik belirli standartların oluşmasına olanak sağlıyor. İyi haber şu ki, post-kuantum şifreleme geliştirmek kolay olmasa da imkansız değil.

Cloudflare şifreleme geliştiricisi Kris Kwiatkowski, bir blog yazısında , “Bu deneyin, internetin geleceği için en iyi özelliklere sahip bir algoritma seçmesine yardımcı olacağını umuyoruz.” dedi .

Shor’ın algoritması olarak adlandırılan on yıllık bir fikir, kuantum bilgisayarların, günümüzdeki başlangıç ​​aşamasından çıktıklarında ve yeterince güçlü olduklarında, bugünün şifreleme yöntemlerini kırabildiğini kanıtladı. ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü, hızlı ve geleceğe yönelik yeni bir değiştirme algoritması geliştirme çabasına öncülük ediyor.

Google’ın Chrome ekibi yıllardır kuantum sonrası güvenlik eğitimi almakta. Geleceğin bize neler hazırladığını hayal ederken, olası olumsuzluklara hazırlıklı olmakta çok önemli.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*