Profil Resmi: Bu Kişi Gerçekte Yok-This Person Does Not Exist

İnternet de milyonlarca profil resmi bulunmakta. Bu resimlerin gerçek kişilere ait olduğunu düşünebilirsiniz. Maalesef yanılıyorsunuz. Teknoloji bu konuda da kötü niyetli kişilere imkan tanıyor. Teknolojik gelişmişlik ile ahlaki gelişmişliğin aynı seviyede olmayabileceğine yeni bir örnek teşkil ediyor.

thispersondoesnotexist.com adındaki bir site yapay zeka tarafından oluşturulmuş yeni yüzler üretiyor. Siteye her girdiğinizde yeni bir yüzle karşılaşıyorsunuz. Bu yüzlerin hiç biri gerçek bir insana ait değil.


Nvidia’nın görüntünün farklı yönleri üzerinde kontrol sağlayan jeneratörü tarafından üretildiler.

Ekran kartı üreticisi olarak bildiğimiz Nvidia tarafından kodlanan yazılım ile gerçek insan profili görüntülerinden gerçekte var olmayan gerçekçi profil resmi oluşturuluyor.

Teknolojik gelişmeler her ne kadar heyecen uyandırsa da, bu tür profil fotoğraflarının sahte sosyal medya hesapları açmak için kullanılacağından endişe ediliyor.

İnsanlar özellikle çöpçatan sitelerinde kendilerini daha cazip adaylar olarak göstermek için başkalarına ait fotoğrafları kullanabiliyordu. Bu yeni imkan ise konuyu farklı boyutlara çekmiş gibi görünüyor.

Bu işin sadece bir boyutu olsa gerek. Masum gibi görünen bu sahtecilik, çok farklı alanlarda dolandırıcılık, sahte belge üretimi, toplumsal manipülasyon v.b suçların işlenmesinde kolaylık sağlayabilecektir.

Teknolojinin gelişimi, hukuk, ekonomi, sosyoloji, psikoloji gibi alanlarda da yeni açılımları gerektiriyor. Yeni gelişmelerin gereklerinin toplumda karşılık bulabilmesi için, toplumsal mekanizmaların kurularak, işler hale getirilmesi, teknolojinin doğru kullanımı için gerek şart olarak ortaya çıkıyor.

Günümüzde teknolojik ve bilişim ürünleri önce toplum tarafından kullanımaya başlıyor, sonrasında zararları ve eksiklikleri görüldükten sonra, yasal ve toplumsal zemine oturtulmaya çalışılıyor. Bu arada birçok kişi bu ara dönemde zarar görüyor. Telafisi zor sıkıntılar yaşanıyor.

Bu durumu çözmede atılacak en iyi adımın, büyük teknoloji firmalarının ar-ge çalışmalarını, beşeri ve toplumsal ihtiyaç ve gereklere uygun şekilde çok yönlü gerçekleştirmesi olduğunu düşünüyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*