The Times: “Google herkesi manipüle edeceği bir gelecek hayal etmiş!”

İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesi, Google’ın X adındaki gizli araştırma birimi tarafından 2016’da hazırlanan sekiz dakikalık bir videonun dışarıya sızdığını bildirdi. Google veri güvenliği konusundaki şüpheli davranışları ile yeterince gündemde iken bu video olayın farklı boyutlarına dikkat çekti.

Gazete’de yer alan haberde: “Google, insanların davranışlarını manipüle etmek ve tüm canlıların faydasına olacak sonuçlar elde etmek için bireyler hakkında topladığı devasa büyüklükteki verileri kullandığı bir gelecek tahayyül ediyor” denildi.

Dışarı sızan videoda, Google’ın elindeki veriler “bir kayıt defteri” olarak tanımlanıyor. Bunların pasif kayıtlar olmaktan çıkarılarak, Google’ın, insanların eylemlerini, şirket “değerlerine” uygun bir şekilde etkileyebileceği belirtiliyor.

Google, bir kişi hakkında yeterli veriye sahip olmadığında da algoritmasının veri toplamak için şahsa yönelik cazip bir ürün geliştirmesini öngörüyor.

Google ise videonun mevcut ya da ileriye dönük herhangi bir planı yansıtmadığını ve tamamen “Düşünsel bir deney” olduğunu söyledi.

Ancak analistler, bu videoda tarif edilene benzer bir geleceğin olasılık dahilinde olduğunu söylüyor.

The Times, şirketin aralarında “kullanıcı davranışındaki potansiyel hataları tespit eden ve düzelten” bir teknoloji de dahil olmak üzere yaptığı patent başvurularında benzer fikirlerin yer aldığına dikkat çekti.

Google Yeni Big Brother mı?

Bu küçük haber insanların uzun zamandır kuşkulandığı ancak tam olarak dillendirmediği bir ihtimali akla getirdi. Google günümüzün big brother’ı olarak hayatlarımıza burnunu fazlaca sokuyor sanki…

Her ne kadar Facebook veri güvenliğine dair yaşanan sorunlar ile gündeme daha çok gelse de, Google’a daha fazla dikkat edilmeli. Facebook’un kullanıcı sayısı ile Google’ın kullanıcı sayılarını karşılaştırmak bile tehlikenin büyüklüğünü göz önüne sermeye yetiyor. Facebook’un daha çok ekonomik çıkar için yaptığını, Google’ın içeriğini tam bilmediğimiz bir felsefik yaklaşım ile gerçekleştirebileceğini bilmeliyiz. Unutmayalım bilinmeyen her zaman daha tehlikelidir.

Google’ın ana şirketi Alphabet’in iştirakleri arasında yer alan yapay zeka firması DeepMind‘ınvarlığı da, şirketin hedefleri konusunda ipuçları veriyor.

Google’ın arama motoru olarak piyasa hakimiyeti ile android işletim sistemi aracılığı ile akıllı cep telefonlarının %80’ini kontrol edebilir durumda oluşu meselenin ciddiyetini gösteriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*